Sdružení TŘEBA TAK podpořilo Kavárnu POTMĚ

Ivo Popardowski

Ivo Popardowski, předseda občanského sdružení TŘEBA TAK, se společně s manželkou Vladimírou Popardowskou rozhodli finančně podpořit zajímavý projekt „Kavárna POTMĚ“. Zcela zatemněný autobus, ve kterém nevidomí připravují kávu svým návštěvníkům, vyrazil po vybraných českých, moravských i slezských městech České republiky na své druhé mobilní turné.

Poprvé byla Kavárna POTMĚ představena v roce 2006 na MFF Karlovy Vary, kde se záhy stala jedním z nejnavštěvovanějších míst festivalu. Od té doby Světluška otevírá kavárnu vždy na několik týdnů v roce v letních měsících. Kavárna POTMĚ měla tu čest přivítat mnoho vzácných hostů, mezi nimi tehdejšího prezidenta Václava Havla, režiséra Miloše Formana, zpěvačku Hanu Hegerovou, herce Viktora Preisse a mnoho dalších.

V loňském roce se organizátorům splnil dlouhodobý sen. Po předchozích sedmi úspěšných ročnících se jim Kavárnu POTMĚ podařilo postavit „na kola“ a poslat tak speciálně upravený autobus na své první turné do regionů České republiky.

"Během loňského roku autobus s Kavárnou POTMĚ najezdil 3 tisíce km a navštívil 11 míst. Byli jsme mile potěšeni, jak ohromnou a pozitivní odezvu Světluška v regionech má. Slíbili jsme, že do všech postupně přijedeme. Těšíme se nejen my ve Světlušce, ale také náš báječný tým nevidomých kavárníků se už nemůže dočkat, až opět budeme servírovat tu nejčernější kávu široko daleko," prozradila Martina Kaderková, ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu.

První kávu letošního osmého ročníku a současně druhého turné autobusu v něm letos ochutnala patronka „světluščího“ projektu Aneta Langerová, která také každoročně jedno odpoledne v Kavárně POTMĚ společně s nevidomými číšníky obsluhuje hosty. V naprosté tmě zde dokáže také zpívat a hrát. „Na hraní a obsluhování se vždycky moc těším, ale i přes to, že to mám už nacvičené, pevně doufám, že se mi nepodaří nikomu vylít kávu do klína. Ale hlavně se modlím, aby mi nepraskla struna, protože tu v té tmě vyměnit neumím,“ řekla Aneta Langerová na zahájení.